První číslo Fantomu spatřilo světlo světa v listopadu 2003. Od počátků jeho autoři usilovali rozbouřit stojaté vody psaní o filmu v Česku, kde na jedné straně stojí akademické, téměř esoterické časopisy a na druhé bulvární, nezávazné tlachání. Věříme, že o filmu lze psát fundovaně i zajímavě zároveň. Film je živé umění, které ještě nepatří do učebnicových pouček, bouříme se proti zavedeným stereotypům v hodnocení filmů. V neposlední řadě chceme upozorňovat na tvůrce, díla a fenomény, které jsou z nepochopitelných důvodu v Česku přehlíženy.
Především se nám ale film líbí.

Fantom je online měsíčník vycházející vždy v polovině měsíce kromě července a srpna, který vzniká díky nadšení mnoha lidí na zcela dobrovolné bázi, kteří píší, překládají a rozvíjí Fantom dál. O několika fantómech si můžete přečíst níže. Rádi uvítáme nové přispěvatele, ale, protože usilujeme o udržení určitého vytyčeného směru, vyhrazujeme si právo případné články zamítnout.

V případě jakýchkoliv dotazů, pište, prosím, na adresu: redakce@fantomfilm.cz

Jan Křipač

Narozen v Brně, žije v Olomouci, kde působí na Univerzitě Palackého. Zajímá se hlavně o americkou a západoevropskou kinematografii. Připravuje disertaci o němých filmech Carla Dreyera.

Filmy: Barry Lyndon (Kubrick), Moje noc s Maud (Rohmer), Nesmiřitelní (Eastwood), Only Angels Have Wings (Hawks), Ordet (Dreyer), Pickpocket (Bresson), Pravidla hry (Renoir), The Shop Around the Corner (Lubitsch), Východ slunce (Murnau), Zelený pokoj (Truffaut)
+ An Affair to Remember (McCarey), Atalanta (Vigo), Hosté Večeře Páně (Bergman), Mission: Impossible (De Palma), Můj miláček Klementýna (Ford), The Band Wagon (Minnelli), The Last Waltz (Scorsese), They Live by Night (Ray), Three Times (Hou), Třpyt v trávě (Kazan)…
Režiséři: Bresson, Desplechin, Dreyer, Eastwood, Garrel, Hawks, Hou, Lang, Lubitsch, Murnau, Oliveira, Rivette, Renoir, Rohmer, Rossellini, Truffaut…

Email: kripac@fantomfilm.cz

Michal Kříž

Narodil se 15. března v Liberci. Po studiích se rozhodl věnovat se postgraduálně literatuře a literární vědě; marně se snaží skrývat přesvědčení, že intuitivní rozdíl mezi realitou a fikcí neexistuje. Má rád kvalitní filmy, ale odmítá je vyjmenovat, v každém případě se nejedná jen o kanonická díla filmové historie. Dříve psal o českém filmu, dnes mu k tomu chybí čas i (zdá se) chuť. Někteří přátelé ho považují za fanatického fanouška FC Barcelona. Sám přitom prohlašuje, že jediné, co ho skutečně zajímá, je strukturalismus i s mýty, jež ho obklopují. Rád o nich vypráví.

Omezeno mou pamětí i chutí ke třídění:
Filmy: (1) Andrej Rublev, Solaris, (2) Krásná hašteřilka, (3) Fanny a Alexander, (4) Blade Runner, (5) Spalovač mrtvol, (6) Hodný, zlý a ošklivý, Tenkrát v Americe, (7) Barry Lyndon, (8) Marketa Lazarová, (9) Americké psycho, (10) Blbec k večeři, (11) Zvrácený
Režiséři: S. Kubrick, M. Scorsese, I. Bergman, S. Gedeon, F. Vláčil, Kim Ki-Duk, A. Tarkovskij, P.P. Pasolini, P. Jackson. S. Mendes, W. Allen, S. Copolla

Email: kriz@fantomfilm.cz

Vít Peřina

Po studiu na katedrách uměnovědy a bohemistiky na FF UP v Olomouci jsem zamířil do rodného Liberce, kde se mi podařilo infiltrovat do služeb loutkového divadla, které se od té doby snažím nenápadně přetransformovat v kino.

Kdyby se mi konečně podařilo ztroskotat na pustém ostrově a kromě plavek bych z vraku zachránil ještě DVD přehrávač, byl bych s sebou rád měl i vodovzdornou pixlu s těmito deseti filmy:
Blade Runner, Rozhovor, Barry Lyndon, Hodný, zlý a ošklivý, Aguirre: Hněv boží, Brazil, Tři barvy: červená, Vive l´Amour, Městečko Twin Peaks (seriál), Spiklenci slasti
Pokud by se mi pobyt na pustém ostrově protáhl, asi bych doufal, že tam ztroskotá ještě další loď, ze které bych vytáhl další vodovzdornou pixlu s filmy, například s těmito:
Heat – Nelítostný souboj, Nenápadný půvab buržoazie, Limonádový Joe, Va Savoir – Kdo ví, Adelheid, Zastavení na Missouri, Jdi a dívej se, Fanny a Alexander, Badlands, Unaveni sluncem, Kalendář, Milenci ze severního pólu, Solaris
Z výběru filmů vcelku vyplývá, že režiséři mně blízcí jsou mimo jiné tito: Kubrick, Leone, Herzog, Coppola, Scorsese, Altman, Malick, Rivette, Egoyan, Gilliam, Peckinpah, Zeman, Tsai Ming-liang, Medem, Mulloy, Lumet, Chaplin, Mann, Vláčil, Friedkin, W.Anderson atd… Nikterak však netrvám na tom, že by kvůli mně zmínění tvůrci museli ztroskotávat na onom ostrově. Pokud by k tomu přesto mělo dojít, tak bych asi přidal do seznamu i Sofii Coppolovou.

Email: perina@fantomfilm.cz

Rudolf Schimera

O film jsem se začal zajímat někdy během svých lingvistických studií. Nechtěl jsem si zkazit další koníček akademismem a aplikoval jsem na sebe prakticky metodu francouzských cinefilů. Experiment se zdařil. S kolegy, z nichž se později stal Fantom, jsme v rámci tohoto zápalu začali kompulsivně shromažďovat u nás chybějící kinematografii a v rámci našich fyzických možností ji nakoukávat. Po ukončení studií jsem se chvíli živil překládáním, ale nakonec jsem stejně zakotvil u filmu na Filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.
Další zájmy: komiks, běh na autobus, tuzemská i orientální náboženství a lidová psychologie.

Filmy: Faust (Murnau), The Scarlet Empress (Sternberg), Mildred Pierce (Curtiz), Bitter Victory (Ray), Vertigo (Hitchcock), Some Came Running (Minnelli), Pramen panny (Bergman), Peeping Tom (Powell), Point Blank (Boorman), Kráska dne (Buñuel), Montaña Sagrada (Jodorowsky), Get Carter (Hodges), Muž, který spadl na Zemi (Roeg), Aguirre, hněv boží (Herzog), Mechanický pomeranč (Kubrick), Zpráva společnosti Parallax (Pakula), McCabe and Mrs. Miller (Altman), Nájemník (Polanski), Loganův útěk (Anderson), Dvojník (De Palma), Conan Barbar (Millius), Zpátky do budoucnosti (Zemeckis), Rocky (Avildsen), Videodrome (Cronenberg), Nelítostný souboj (Mann), Angličan (Soderbergh), Sedm (Fincher), Sametová extáze (Haynes), Devátá brána (Polanski), Collateral (Mann), Šílení (Švankmajer), Millenium Mambo (Hou), Tam a zpátky (Monteiro)
Režiséři: Murnau, Welles, Buñuel, Ray, Tourneur, De Palma, Roeg, Polanski, Assayas, Monteiro, Pialat, Cronenberg, Zeman, Švankmajer, Herzog, Vláčil, Bergman, Carpenter, Lynch, Wenders, Pakula, Powell, Hitchcock, Scorsese, Antonioni

Email: schimera@fantomfilm.cz

Spolupracovníci redakce:
Lukáš Gregor
Milan Klepikov
Kateřina Lachmanová
Lukáš Masner
Daniel Sedláček
Pavel Sladký
Hana Stuchlíková
Jan Švábenický
a další

Webmaster:
Jan Tichý (Livada)