S úsměvem a o ničem

Nesnesitelná krutost bratří Coenů

ONA: Máte krásné zuby, pane Massey.

ON: Já vím.

ONA: Nebudu zdržovat zbytečnými úvody že vím  váš čas je drahý a mnou placený. Slyšela jsem  patříte k nejlepším rozvodovým právníkům v zemi!?

ON: Musím s vámi chtě-nechtě souhlasit. Znáte film Pretty Woman?

ONA: Na takové žblebty nemám čas, odpusťte. Navíc mám doma zcela nové inteligentní video é automaticky likviduje pásky s filmem ž má méně než tři hvězdičky.

ON: Likviduje?

ONA: Přežvýká a vyplivne v recyklované formě nové, prázdné kazety. Máte opravdu krásné zuby, pane Massey.

ON: Já vím… Ten film, pokud si ho pamatuji, je taková moderní pohádka o tom  si milionář vzal šlapku. A já jsem ten typ právníka ý by vám mohl z fleku napsat druhý díl. Protože dokážu z oné chudé dívky udělat ve vteřině majitelku honosné vily s bazénem a tučným kontem, zatímco původního majitele toho všeho ve stejné vteřině převlíknu za bezdomovce. Jenom jediné by takového chlapíka zachránilo – kdyby se svou nastávající před svatbou podepsal Masseyho předmanželskou smlouvu. Tedy moji předmanželskou smlouvu. Ta je zcela neprůstřelná. Kiss Me Kate

ONA: Nic takového jsem s nimi nepodepsala.

ON: To bylo rozumné… S NIMI???!

ONA: Ano. Ani s Joelem, ani s Ethanem.

ON: Vy máte…ehm…dva manžely?

ONA: Ano. Oba jsou filmaři.

ON: Ale to je protiprávní.

ONA: Vzít si filmaře?

ON: Vzít si je oba! To vám přece nemohlo projít!

ONA: Pravda, na úřadě byl jeden otrava …

ON: A?

ONA: Viděl jste film Fargo?

ON: Ne…

ONA: Natočili ho právě mí manželé. Jsou mimochodem bratři. Bratři Coenové. Nic?

ON: Nic.

ONA: Prostě jsme se potřebovali zbavit těla, a tak to natočili. Nádhera v bizarnosti… Krásná scéna. Krásný film. Dostal i pár sošek… No a ten další ouřada  přišel pak… Ještě teď ho vidím, chytráka  tam rozčileně mává naším oddacím listem. Ale stačí člověku na chvíli přišpendlit dlaň nožem ke stolu a hned se na svět dívá úplně jinak. Je to krvavě snadné, řekli by tehdy mí muži… Ale dneska? Pche. To ty sošky, ty proklaté sošky… No nic. Budete mě zastupovat? Chci se s nimi rozvést. S oběma.

ON: Dobře, bude to tedy asi docela oříšek, ale Massey zvládne rozvést i koně. Mám nápad – ti dva bratři, jsou na sobě hodně závislí? Jsou často spolu?

ONA: Neustále. Spolu píšou, pak jeden režíruje, druhý produkuje, spolu stříhají…

ON: Myslím  by to šlo uhrát jako exemplární příklad siamských dvojčat. To je podobné. Co kdybyste si chtěla vzít jednoho z nich? Musela byste si stejně vzít oba, no ne?

ONA: Jste úžasný.

ON: Já vím…

ONA: A ty vaše božské zuby…

ON: Já vím… Takže k věci. Proč se chcete rozvést?

ONA: Jde o jejich filmy. Především o ten poslední. Nesnesitelná krutost. Merde, intolerable!

ON: Chcete se s nimi rozvést kvůli tomu  se vám nelíbí jejich poslední tvorba?

ONA: Ale ne, třeba Muž ý nebyl je vcelku v pořádku. Jenom ty jejich komedie mě přestávaly upoutávat. A Nesnesitelná krutost byla kapka  pohár přetekl.

ON: Proč? O čem to je?

ONA: No… Teď se podržte. Vlastně je to docela i o vás. Skvělý rozvodový právník, hraje ho Clooney, mimochodem je božský  vaše zuby.

ON: Clooney? Ten z Chicaga, I hope?

ONA: Ne, to byl Gere… No a on se zamiluje do soupeřovy klientky ž je profesionální lovkyně bohatých manželů. Hraje ji Zeta Jonesová. You Are So Beautiful

ON: Tu znám…z časopisů.

ONA: Pizda!… Ne, ne  také celkem slušná. O vdávání ví své. Kdyby věděla, proč ji obsadili, che…

ON: Tak Zeta se nám vdala?

ONA: Za Douglase. A nebyl to Fairbanks, pane Massey…

ON: Aha.

ONA: Takže Clooney nejdříve Zetu – coby soupeřku – u soudu rozdrtí a vlastně i poníží, ale je do ní paf, ona mu to chce vrátit ž on netuší, a tak dál, až nakonec skončí ruka v rukávě. Děj je nedůležitý  u většiny minulých filmů mých v budoucnu již exmanželů. Happy Together

ON: A to vám vadí? Proto je chcete poslat k šípku?

ONA: Ale kdež! Jenom se jim z tohoto filmu úplně vytratilo něco, čemu se říkalo „coenovská“ režie. Každý dobrý filmař má přece svůj originální styl. Podívejte  vám například říká Lynch?

ON: Lynč? Bez obav. Při složitějších kauzách mě doprovází ochranka.

ONA: Máte krásné zuby, pane Massey.

ON: Já vím.

ONA: Ale o filmu víte hovno. Lynch je režisér. Má ve svých filmech - podobně jako mí manželé - také spoustu kuriózních „postaviček“ (také si je už tahá přinejmenším z paty, stejně jako mí manželé – viz například Father Scott v Nesnesitelné krutosti, to už snad ani nebylo vtipné), ale vždycky jeho filmy mají svou, „lynchovskou“ atmosféru. Možná jenom Příběh Alvina Straighta mě zprvu zklamal, veškeré temno podvědomí se vytratilo, spousta tezovitých replik… ptala jsem se, kam se poděl Lynch? Nuda. Ale pak jsem se v zákulisí dozvěděla  ten hlavní herec, ten traktorový stařík, spáchal po skončení natáčení sebevraždu, a hned mi bylo jasné  Lynch se prostě nezapře nikdy. Zatímco mí milí manžílci se z toho svého posledního snímku už téměř vytratili. Nemám na mysli slovíčkaření – je tam zase jako vždy spousta vtipných hlášek – protože jste-li jednou autor, tak máte rukopis ého se nezbavíte. Ale ty hlášky většinou zapomenete sotva film skončí. Od toho tam jsou. Ale mělo by ve vás, po skončení projekce, něco zbýt, něco co dělá ten film coenovský (či třeba lynchovský) i mimo slovní humor… A to se v Nesnesitelné krutosti nestalo…

ON: Přestávám rozumět.…

ONA: Bývala jsem filmová vědkyně, tudíž s tím musíte počítat. Chybí mi tam jejich práce s kamerou a mizanscénou. Dlouhé jízdy, vzpomeňte Millerovu křižovatku, Blood Simple, Záskok... Milovala jsem je i pro jejich švenky z detailu na velký celek a zase zpátky – v Nesnesitelné krutosti jsou zbytky toho vidět alespoň ve scéně prvního přelíčení, kdy Clooney vyvolá za svědka jakéhosi barona. Detail na vítězoslavný pohled Clooneyho, God, I love him so much, šokovaný výraz Zety, che, vše ve vteřině - znovu Clooney, švenk do sálu, obě řady obecenstva se jako jeden muž otočí dozadu, dveře se otevřou a baron si to rázuje ke kameře až přímo do detailu, kde se představí. Nádhera. Stylizace. Celý prostor kolem kamery hraje… Jenomže - to je vše! Snad ještě scéna právníkova proslovu o lásce v Las Vegas a jeho následný odchod středem davu rozvodových právníků či pár výborných záběrů – například ten takřka úvodní detail na Clooneyho zuby během jeho jízdy autem, to je bez diskuse paráda. A teď přijde švenk...

ON: Tak vidíte, nejsou až tak špatní.

ONA: Jenže to je málo na celý film, to je málo z nich. Vždyť jsou to tak tři čtyři zapamatováníhodné scény, dva tři zajímavé záběry a zbytek je konverzačka snímaná jako polední debata v televizi. Nuda. Kam se mi ztratili? Kde jsou kupříkladu jejich citace jiných stylů či filmů? Máte rád Capru?

ON: Já na ryby moc nejsem.

ONA: Záskok natočili ve stylu Caprovy režie, ale přitom to i nadále byla pekelně černá, nemilosrdně vtipná coenovština. Vždycky měli ve svých filmech své vtipy, figurkaření, mortýrny, černočerný humor, cit pro aluze, hororovost i retro. Ale to vše bylo vždy zabaleno coenovským režijním hávem. A ten teď někde ztratili. Proč? Tolik jsem je oba milovala. To ty sošky, ty proklaté sošky… Do prdele s nimi!

ON: Ale no tak, to bude v pořádku.

ONA: Už nikdy nebude nic v pořádku. Už nikdy nebude nic jako dřív. V průběhu natáčení, když mi došlo á proměna se s nimi stala, jsem se rozhodla…jich zbavit. Odhodit je, neboť už nestáli ani jeden za mou lásku. Najala jsem nájemného vraha, říkali mu Sípák. A on? Když stál v noci v jejich ložnici proti nim… mířil na ně revolverem…ach…chtěl si…to je strašné…chtěl si “dýchnout“ svým ručním inhalátorem  se mu pak líp střílelo…a on…on to spletl! Zamířil na ně inhalátorem a revolver si strčil do pusy! Hrůza!

ON: Kruté, ale docela vtipné, ne?Nesnesitelná krutost

ONA: Právě. Nejhorší na tom totiž je  oni to pak použili v tom svém zatraceném filmu a že to je jeho zaručeně nejvtipnější scéna. A přitom vůbec nepochází od nich! No chápete? Nic už mě k nim nepoutá! Pane Massey!?

ON: Ano?

ONA: Vy máte opravdu pozoruhodné zuby!

ON: Já vím.

ONA: Nebudeme si tykat?Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty, USA 2003)

Režie: Joel Coen
Scénář: Joel Coen, Ethan Coen, Robert Ramsey, Matthew Stone
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Carter Burwell
Střih. Roderick Jaynes (Joel Coen, Ethan Coen)
Hrají: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Cedric the Entertainer, Julia Duffy, Geoffrey Rush, Billy Bob Thornton, Paul Adelstein, John Bliss, Mia Cottet, Kristin Datillo, Edward Herrmann, Stacey Travis
94 min, Fox2000