Divácký stesk

Duše jako kaviár Milana Cieslara

Český film neumírá, pouze je nemocný. Co je však horší  setrvalý stav jeho choroby se nelepší. Téměř každý nový filmařský pokus naopak prodlužuje jeho agónii. V příjemném blahobytu státních subvencí čeká na svou poslední chvilku á však nepřichází. Nezbývá, než trpně přežívat v koutku světové kinematografie a namlouvat si  je to víc, než být vykázán za dveře.

Vir ým se český film nakazil, nese jméno „génius průměrnosti“. Průměrnost sama o sobě je důležitou a nezbytnou součástí každé živoucí kultury, stává se však nešvarem v okamžiku, kdy kultura začíná postrádat výjimečné počiny a neexistuje nic jiného než – průměrnost. Za normálních okolností by nemělo cenu se o novém snímku Milana Cieslara – o kterém není vcelku co říct – ani zmiňovat. Duše jako kaviár je však důležitá z toho důvodu  potvrzuje celkovou bídu české kinematografie a stává se reprezentantem jejího úpadku – jedním z mnoha v řadě za sebou. Vidíme tolikrát viděné, slyšíme tolikrát slyšené a zvažujeme, zda omlouvat nezdar upřímnou snahou. Ne!

S mutek za dobrým českým filmem Film se může hájit jen sám sebou. Hawksovo pravidlo  dobrý film jsou tři dobré scény a žádná špatná, stále platí. Film s žádnou špatnou, ale ani s žádnou dobrou scénou je odsouzen k zapomnění. Nikoli kritika á je v tomto bezzubá, ale samotná paměť publika vykoná poslední rozsudek.

Průměrné filmy chvíli žijí, pak mizí a jsou nahrazeny dalšími průměrnými filmy, a prostřednost je tak nezničitelná. Na tyto filmy by se však mělo chodit že vyvolávají stesk po velkých mužích a ženách včerejška, a tento stesk musí být jednou utěšen. Stále ještě čekáme na nového Machatého, Kršku a Formana, kteří se také zrodili z průměrnosti.

Duše jako kaviár (ČR 2004)
Scénář a režie: Milan Cieslar
Kamera: Jiří Macháně
Hudba: Jan Černý
Hrají: Tatiana Vilhelmová, Vilma Cibulková, Karolína Kaiserová, Ondřej Vetchý, Jan Budař, Saša Rašilov a další.
99 min., Bioskop